דמנציה

דמנציה

דמנציה או שיטיון היא מחלה אשר מתרחשת לרוב במהלך תקופת הזקנה ומתאפיינת בירידה משמעותית בתפקודו המנטאלי של האדם, כך שמתבטאת בירידה בתפקודי קליפת המוח ובהידרדרות קוגניטיבית, בנוסף שהינה גורמת לסובל ממנה לליקויים שונים בתחום החברתי והתעסוקתי.

דמנציה מוגדרת כירידה של התפקודים הקוגניטיביים כגון שיפוט,קשב, זיכרון, תפיסה מרחבית, הפשטה ועוד, ללא שינוי במצב ההכרה. בדרך כלל, רוב הסוגים השונים של דמנציה, גם אלו הנובעים מדמנציה וסקולרית, דמנציה פרונטו- טמפורלית, דמנציה פרונטאלית או ממחלת האלצהיימר, מובילים להתדרדרות הדרגתית בתפקוד החברתי והתעסוקתי וברמת התפקוד באופן כללי. קיימת חשיבות לאבחון מוקדם של המחלה. חשוב לציין שלפעמים המחלה יכולה להיות פרוגרסיבית ולהתקדם, לעומת שבכ-15% מן המקרים נמצא כי הדמנציה יכולה להיות הפיכה במידה והטיפול התחיל לפני שיתרחש נזק בלתי הפיך במוח.

השכיחות של השיטיון עולה עם הגיל. כך שהשכיחות בקרב בני 65 ומעלה היא 5%, ובקרב בני 85 ומעלה נעה בין 20% ל-40%. יתר על כך אצל כ-50% עד 60% מן החולים, הדמנציה נגרמת כתוצאה ממחלת האלצהיימר.

ישנם מספר סיבות אשר גורמים יחדיו להופעת המחלה, מהם:

  • תהליך התנוונות המוח: אשר גורם לכמה מחלות קשות כמו אלצהיימר, דמנציה, גופיפי לוואי ועוד
  • סיבות פסיכיאטריות: כמו פסאודו-דמנציה כתוצאה מדיכאון
  • סיבות מטבוליות: מחסור בוויטמין B12, תת פעילות של בלוטת התריס ובעיות מטבוליות כרוניות
  • דמנציה כתוצאה מגידול: גידול ראשוני או גרורות שהתפשטו למוח יכולים להוביל להופעת המחלה
  • שימוש בסמים, אלכוהול, מתכות כבדות, קרינה ועוד

הטיפול במחלת הדמנציה מבוסס על האטיולוגיה, כלומר הינו תלוי בסיבת ההופעה. זאת אומרת שבחלק מהמקרים אשר הסיבה מוגדרת כמו חוסר בוויטמין B1, חוסר בוויטמין B12, חוסר בוויטמין A, גידולים, הידרוצפלוס או דיכאון, ניתן לטפל על פי הסיבה. מצד שני חשוב לציין שהמטרה של הטיפול בדרך כלל, היא להאט את התפתחות והתקדמות הסימפטומים על ידי תמיכה וגירויים סביבתיים מתאימים, בהתאם לרמת הפגיעה הקוגניטיבית.

יש להתייחס למחלה זו באופן רציני, מכיוון שהיא גורמת לאדם אשר סובל ממנה להידרדרות בכל תחומי חייו, וירידה משמעותית בעצמאותו ופעילויות היומיומיות הבסיסיות שכל אדם מבצע. ומכיוון שמדובר בגיל הזהב אשר דורש התייחסות מיוחדת, לכן חשוב למצוא לחולה את המקום והצוות אשר יטפל בו בצורה הראויה והטובה ביותר.