בתי אבות

בתי אבות

לפני הרבה שנים, הוחזקו הקשישים הזקוקים לעזרה במקום מיוחד שנקרא בית הורים או בית זקנים, אשר התקיימו מתשלומים מכספי הדיירים או מתמיכת הקהילה. עם הזמן חל שדרוג ברמת השרות הניתנת במוסדות אלה, ובשל הרצון לשנות את הדימוי הירוד של "בית ההורים" כונו המוסדות החדשים בשם בתי אבות.

בית אבות הינו מרכז מגורים אשר מיועד לאנשים שהגיעו לגיל הזקנה, מוסד זה מספק להם שירותים שונים החל משירותים בסיסיים במסגרת דיור מוגן ועד לטיפול סיעודי במסגרת בית אבות סיעודי. שירותים אלו מאפשרים לבני גיל הזהב חיים נוחים יותר מאשר בדירה פרטית, כך שהם ניתנים לפי מצבו הבריאותי ורמת תפקודו של אותו קשיש.

מבנה בית אבות

בית אבות מחולק למספר סוגי מחלקות, אשר כל אחת מיועדת למטרה מסוימת, בין המחלקות ניתן למצוא:

  • מחלקת התשושים בבית אבות:מיועדת לקשישים אשר צריכים עזרה מועטה בתפקוד היומיומי שלהם
  • המחלקה לתשושי נפש בבית אבות: מיועדת לקשישים הסובלים מירידה קוגניטיבית בדרגות חומרה שונות, כגון מחלת אלצהיימר, דמנציה , אשר מוגדרים כתשושי נפש על ידי פסיכוגריאטר.
  • המחלקה הסיעודית בבית אבות: מיועדת לקשישים הדורשים עזרה מלאה ברוב סעיפי ה ADL
  • המחלקה הסיעודית המורכבת בבית אבות: מיועדת לקשישים סיעודיים אשר זקוקים להתערבות רפואית עקבית ולטיפול רפואי מיוחד כגון- עירויים קבועים, דיאליזה או זונדה.

חשוב לדעת שמתן הרישיון למחלקה הסיעודית בבית האבות נעשה על ידי משרד הבריאות. כך שבחלק נרחב מהמחלקות הסיעודיות מממן משרד הבריאות את אשפוזו של הקשיש, זה נעשה על ידי מתן "קוד" אשפוז, את הקוד הזה נקרא "הקוד הסיעודי", אשר ניתן לקשישים המוגדרים כסיעודיים או כתשושי נפש, וכן לאלו בעלי יכולות כלכליות נמוכות.

השמה לבתי אבות

השמה לבתי אבות הינו מונח אשר מתייחס לכניסתו של הקשיש למסגרת וסביבה מוגנת על סוגיה השונים. ההשמה לבית אבות מתאים נעשית באמצעות יוזמה פרטית של הקשיש או משפחתו, או הסתייעות בגורמים מסייעים למיניהם, המקלים באופן משמעותי על הקשיש ומשפחתו בבחירת בית אבות המתאים ביותר עבורו.

לקבלת עזרה וסיוע ללא עלות, בבחירה של בית אבות הקרוב לאיזור מגוריכם ממגוון בתי האבות בישראל צרו איתנו קשר עכשיו!