נפילות קשישים

נפילות קשישים

נפילות קשישים הינה תופעה שכיחה בקרב אלה אשר מתגוררים בקהילה, חלק מהנפילות מסתיימות בחבלה בינונית עד קשה כמו חבלות ראש, וחלקן מסתיימות בשברים כגון שבר צוואר הירך. ממחקרים רבים עלה כי רק מחצית מהקשישים שאושפזו בעקבות נפילה יישארו בחיים במהלך השנה שלאחר מכן. בנוסף גם מצאו שנפילות נחשבות כסיבה הבודדת הגדולה ביותר להגבלה תפקודית.

השלכות גופניות ורגשיות בעת נפילות קשישים

הנפילות בקרב קשישים מובילות לבעיות גופניות רבות, כך שעצמות הגוף בגיל הזקנה הופכות לחלשות מאוד וסיכוי לשבור אותם נהיה גדול. אפילו שהנפילה לא הייתה רצינית, יש נטייה גבוהה להיווצרות שבר, אשר לעתים רבות הוא נוצר במקום שקשה לגבס. לכן הרבה פעמים מפנים את הקשיש לניתוח איחוי עצמות, כך שההחלמה מניתוחים אלה כואבת ולוקחת זמן רב, בנוסף שדורשת לאחריה שיקום. חשוב לציין שקשיש לאחר ניתוח מתקשה בדרך כלל לחזור לרמת התפקוד הרגילה שהייתה לו קודם, ולעיתים הופך לסיעודי. בנוסף להשלכות הגופניות של נפילות בקרב קשישים ישנם גם השלכות רגשיות, כך שהקשיש אשר עבר נפילה יתחיל לפחד לבצע דברים בעצמו ובכך יהפוך לאדם תלותי, יתר על כך עצם הנפילה מעלה אצל הקשיש את ההרגשה של חוסר שליטה ושאינו יכול עוד לסמוך על עצמו.

הגורמים העיקריים לנפילות בקרב קשישים

ישנם מספר גורמים לנפילות בקרב קשישים, החשובים מביניהם הם: גורמים סביבתיים, כמו הרהיטים שנמצאים בסביבת ביתו, כך שהוא עלול להיתקל בהם וליפול, כמו גם להחליק באמבט, למעוד בעת דריכה על שטיח וכדומה. וגורמים פיזיולוגיים שנובעים הרבה פעמים מתופעות הלוואי של התרופות השונות אשר עלולות לגרום לאבדן שיווי משקל ולנפילות, כגון טשטוש ראייה. גורמים פיזיולוגיים נוספים יכולים לנבוע מהגיל, כמו שמיעה ירודה, תנועות ראש לא רצוניות וניוון ברשתית העין שגורם לעיוורון.

מניעת נפילות בקרב קשישים נעשית על ידי הכנת הבית בכמה דרכים, מהם:

  • מעקות בטיחות שיש להתקין ליד המדרגות, השירותים והמקלחת
  • ידיות אחיזה שכדאי להתקין במקומות בהם דרושה קימה, כגון: ליד המיטה, ליד האסלה ועוד
  • יש להחליף את האמבטיה במקלחון כך שהכניסה אליו בטוחה יותר
  • ישנם שטיחונים נוגדי החלקה שכדאי לשים במקלחת
  • בנוסף למקלות הליכה, הליכונים או כיסאות גלגלים שאפשר להיעזר בהם לניידות קלה ובטוחה יותר.